Замовити дзвінок

7 причин, чому важливо стежити за станом фасціальної тканини

18 Квітень 2019

"Думати цілісно" або "холізм" (з грец.) - ідея про те, що природна система, в тому числі і людське тіло, повинні сприйматися як єдине ціле, а не як комбінація окремих частин. Фасціальну мережу, м'язи та інші функціональні системи тіла не можна сприймати ізольовано. Під час тренувань, ми часто забуваємо про те, що тренувати потрібно не тільки силу м'язів, але і пропріорецепцію, покращувати стабільність і відчуття балансу нашого тіла, а головне - правильно відновлюватися після навантажень. Фокусування на фасції і її тренуваннях - це один з найважливіших компонентів збалансованого функціонування організму, так як більшість травм в спорті є безпосередньо травмами фасції.

За останні 10 років стався досить грунтовний прорив в області вивчення фасціальної тканини. Більш детально були вивчені її функції в організмі, що призвело до повного переосмислення картини руху людини, а також до появи нових технік тренування фасції. Одним з таких напрямів є фоам ролінг - методика міофасціального розслаблення за допомогою пінного валика або м'ячика із застосуванням власної ваги і сили тиску.

Використання фоам рола дозволяє чинити тиск на нашу фасцію, стимулюючи в ній нервові рецептори, які впливають на довжину і напругу м'язів в нашому тілі. Виконання вправ на регулярній основі дозволяє подовжити та розслабити гіперактивні, занадто щільні тканини і відновити належну гнучкість і діапазон руху.

Однією з наукових основ розвитку фоам ролінгу була концепція рольфінгу (англ. Rolfing®). Рольфінг працює аналогічним чином. При натисканні на фасцію, рольфер може допомогти вам подовжити і розслабити занадто щільні тканини, відновити їх еластичність і гнучкість.

Ще в 1960-х роках доктор Іда Рольф, засновниця концепції рольфінг, виявила, що сила тяжіння, м'язи, а також стан фасції (м'язово-сполучної тканини) відіграють важливу роль в побудові правильного патерну руху людини, а також у підтримці вертикального положення людини, його постави. Грунтуючись на своїх дослідженнях, доктор-біохімік розробила цілий напрям рольфінг, який в своїй основі покликаний для застосування з метою корекції руху і боротьби з больовими точками в тілі людини. Протягом останніх десятиліть, метод постійно вдосконалювався і став одним з найбільш часто вживаних методів в фізіотерапії, реабілітології і остеопатії.

Іда Рольф під час рольфінгу

 

  • Рольфінг, за твердженням його засновників, це "цілісна система маніпуляції на м'яких тканинах і навчання правильним рухам, яка дає правильну орієнтацію і організацію тканин усього тіла в умовах гравітації".
  • Концепція описує тіло людини як організовану структуру навколо осі, перпендикулярної до землі і паралельної силі тяжіння, що вважається оптимальним варіантом функціонування тіла людини. Але в умовах постійної боротьби з гравітацією тіло повинно постійно боротися. На думку дослідниці, сила тяжіння має тенденцію до скорочення фасції, що призводить до порушення розташування тіла навколо своєї осі і створює дисбаланс, неефективність в русі і біль.
  • За допомогою специфічного впливу на фасцію і м'язи, рольфери намагаються подовжити фасцію, щоб відновити розташування тіла навколо своєї осі і сприяти більш ефективному руху.
  • Рольфінг - це форма роботи з тілом людини, масаж, який реорганізує сполучні тканини (фасцію), що пронизують все тіло людини.

Якщо ви хочете бути більш гнучким і рухомим, правильно дихати під час виконання вправ, ефективно боротися з больовими відчуттями і впевнено уникати травм, Ви обов'язково повинні виконувати вправи для фасції на регулярній основі. Позитивний ефект можна досягти за допомогою рольфінгу або самомасажу на фоам ролі, використовуючи методику міофасціального розслаблення.

Нижче наведені 7 причин, чому важливо тренувати фасцію:

1. Сприяє розвитку мобільності

Вплив на фасціальну тканину допомагає зруйнувати різні "спайки" в м'язових і фасціальних структурах, які з'являються через відкладення метаболітів або малорухливого способу життя, і можуть сильно обмежувати рух. Після застосування мануальних технік, м'язи можуть вільно ковзати в фасціальних мішках, а також поліпшується рухливість суглобів. В результаті мобільність і гнучкість тканин вдосконалюється у всьому організмі, що дозволяє збільшити діапазон рухів і зробити їх більш збалансованими і енергозберігаючими.

2. Покращує дихання

Вправа для грудної клітини

 

Однією з умов впливу на фасцію є правильне дихання. Так як через фасціальну мережу проходить також обмін речовин, кисень повинен рівномірно транспортуватися через фасцію до м'язів. Для того щоб вільно дихати, потрібно фокусуватися на підвищенні мобільності грудного відділу, що в перспективі дозволяє дихати повніше і вільніше. Через перманентний сидячий спосіб життя, міофасціальні структури передньої частини грудної клітки і плечового пояса сильно коротшають. В результаті ребра не можуть вільно рухатися при кожному вдиху і видиху (що відбувається в середньому 15-20 тисяч разів на день). Згодом, такий стан призводить не тільки до складнощів з диханням, а й обмежує рухливість органів. Правильно розслабляючи фасціальну тканину, ми сприяємо поліпшенню її еластичності, що дозволяє також позитивно впливати на дихальний процес.

3. Покращує поставу

Міофасціальне розслаблення є процесом, який систематично перебудовує тіло шляхом коригування дисбалансу в фасціальній тканині, таким чином, що організм може перебудовуватися з меншими зусиллями. В результаті підтримка правильного вертикального положення стає більш оптимальною і вимагає менше витрат енергії.

4. Сприяє розвитку балансу і стабільності тіла

У фасціальній мережі знаходиться велика кількість нервових закінчень, які відповідають також за пропріорецепцію. Тренуючи фасцію, ми покращуємо її структуру, тим самим дозволяючи швидше реагувати на зовнішнє середовище і орієнтацію в просторі.

У випадку зі стабільністю, простим прикладом тут буде масаж плантарної фасції (стопи), після чого кардинально поліпшується сприйнятливість і відчуття контакту з поверхнею, на якій ми стоїмо.

5. Полегшує біль

Напруга і дискомфорт в тілі, які виникають в результаті незбалансованого руху, можуть бути легко усунені за допомогою міофасціального розслаблення. Цільовий вплив на тригерні (больові) точки за допомогою використання тиску, сприяє ефективному розгладженню "спайок" в тканинах і поліпшенню обміну речовин.

6. Покращує пропріорецепцію

Пропріоцепція

Пропріоцепція - це відчуття відносного положення частин тіла і їх руху в просторі. Здорова людина у свідомому стані може відчувати стан і рух своїх кінцівок. При цьому здатність відчувати власний (м'язовий) і зовнішній (пасивний) рух приблизно рівні.

Величезна перевага використання методики міофасціального розслаблення полягає в тому, що людина самостійно може контролювати свої відчуття і регулювати інтенсивність масажу. Таким чином, людина вчиться відчувати своє тіло по-новому.

Дуже часто ми абсолютно не замислюємося про те, як ми стоїмо, дихаємо, ходимо або як функціонує наше тіло в стресовому стані. Розвиток відчуття свого тіла допомагає нам відчувати себе і оперативно відповідати на сигнали організму. Це в свою чергу допомагає швидко і своєчасно реагувати на неї, наприклад, виправляти несприятливі патерни руху і пози. Таким чином, поліпшення пропріорецепції призводить до підвищення рівня інформованості тіла, що є одним з ключових довгострокових ефектів від тренувань фасції.

7. Позитивно впливає на психологічний стан

Згідно з холістичним підходом, тіло і розум не можуть бути розділені. Коли ми відчуваємо своє тіло, відчуваємо стабільність і безпеку рухів, і правильно дихаємо, то автоматично стаємо більш відкритими до навколишнього середовища.

Тренування фасції являє собою цілісний процес, який впливає на наше тіло і розум позитивно. Вже після декількох сесій підвищується відчуття гнучкості і рухливості в тілі, покращується дихання і кардинально спадає рівень напруги.

Повернутися до списку публікацій

КОММЕНТАРИИ 0
ДРУГИЕ СТАТЬИ
Ще ніхто не залишив коментар коментарі. Ви можете бути першим!
Перед публікацією коментарі проходять модерацію.

Натискаючи кнопку «Надіслати» ви приймаєте умови Публічної оферти 

Купити в 1 клік