Заказать звонок

Як правильно тренувати фасцію?

В останнє десятиліття у світі медицини відбувається революційне переосмислення, пов'язане з проривом у вивченні фасції. Фасція і її функції для людської анатомії і біомеханіки тіла все частіше ставати предметом наукових досліджень. Їх результати говорять самі за себе і свідчать про необхідність подальшого інтенсивного дослідження. На сьогоднішні вже існує потужна доказова база, на основі якої були розроблені різні методики для тренування фасціальної мережі.

 

Віднедавна, з першої Конвеціі дослідників фасції — First Fascia Research Convention у 2007 році, фасціальна мережа стала об'єктом активного дослідження у науковому світі, було опубліковано безліч статей і книг, які доводять, що фасція виконує важливу роль в організмі людини. Раніше вважалося, що ця сполучна мережа виконує пасивну роль в організмі людини, як оболонка, яка підтримує всі структури в людському тілі. За результатами досліджень останніх 10-ти років, було відкрито безліч інших важливих функцій цієї тканини, які кардинально змінюють картину руху людського тіла.

 

Чому важливо стежити за станом фасції?

 

  • Більшість травм у спорті є травмами фасції
  • У фасції знаходиться в 10 раз більше нервових закінчень, ніж у м'язах
  • Фасція впливає на нашу гнучкість і діапазон рухів
  • Фасція — тривимірна мережа у тілі людини, яка пов'язує усе з усім
  • Фасцію можна тренувати і в майбутньому ефективно уникати травм

 

ФАСЦІЯ

Сполучна колагенова тканина, яка покриває м'язи, кровоносні судини та нерви, і утворює своєрідну тривимірну сітку в тілі людини, забезпечує підтримку і захист більшості структур, в тому числі і м'язів. Окрім того, фасція підтримує лімфу, яка здійснює транспортування поживних речовин до м'язів і виводить з них продукти розпаду.

Структура фасції

 

Останні знання, отримані завдяки проведенню безлічі клінічних досліджень, привели до своєрідної революції в світі фітнесу та спорту. Спільна робота дослідників, фізіотерапевтів та реабілітологів, сприяла виникненю абсолютно нового підходу до тренувань  — фасціального фітнесу.

 

Нова концепція полягає в наступному:

  1. Здорова фасціальна мережа є запорукою безпечного та правильного руху. Без тренування фасції, практично неможливо досягти оптимальних результатів в звичайному тренувальному процесі, оскільки більшість підходів орієнтовані лише на розвиток сили м'язів і витривалості.
  2. Фасція впливає на ефективний розвиток сили і силової передачі, оскільки має здатність передавати енергію.

  3. Фасція — 6-ий орган почуттів, тому здатна оперативно реагувати на реакції в організмі, сповіщаючи центральну нервову систему про будь-які зміни. Якщо фасція нездорова, відповідно швидкість реакції сповільнюється.

Здорова сполучна тканина є твердою і в той же час пружною, гнучкою та еластичною. Така структура забезпечує потужність зв'язок і сухожиль, дозволяє уникнути болючого тертя в тазостегнових суглобах і хребті, захищає м'язи від пошкоджень і тримає нас у формі. З віком, колагенові волокна втрачають свою еластичність, тканинам стає важче зберігати свою структуру.

Простіше кажучи: Ми старі настільки, наскільки стара наша з’єднувальна тканина, тобто фасція.

Вчора ми тренували окремі м'язи, сьогодні ми включаємо цілі міофасціальні ланцюги, а що буде завтра? Завтра ми почнемо тренувати тіло як єдине ціле, включаючи в тренувальний процес нескінченну фасціальну мережу!

 

ФАСЦІАЛЬНІ ТРЕНУВАННЯ

Тренувати фасцію можна в 4-ох напрямках:

 

1. Фасціальні розтяжки (англ. Soft-Tissue Stretching)

 

Класичне сприйняття м'язової системи — це вчорашній день. Відповідно до теорії Томаса Майерса, засновника концепції анатомічних поїздів, дія м'язів не обмежується згідно з її положенням в організмі, а триває слідом за функціональним міофасціальним ланцюгом, де вона перебуває. Фасціальна мережа, як сполучна тканина, бере активну участь у роботі кожного м'яза і м'язової групи, пов'язуючи нашу м'язово-сполучну систему в єдине ціле.

Анатомічні поїзди Т. Майерса

 

Зазвичай класичні вправи на розтягування виконуються в одному напрямку, що оптимально не впливає на фасцію. Для того щоб досягти максимального ефекту від розтягування м'язів, фасція повинна бути еластичною і розтягнутою в тривимірному напрямку.

 

Приклад вправи: поставивши ногу на підвищення, виконати нахили вперед, вправо і вліво від витягнутої ноги. Таким чином, ми максимально розтягуємо фасцію у різних напрямках.

 

2. Тренування еластичності тканини (англ. Rebound Elasticity)

 

Під час бігу, ходьби, розтяжок або стрибків, людина відчуває так званий ефект-катапульти (англ. Catapult mechanism) фасціальної тканини (або ж кенгуру-ефект). Оскільки фасція виконує функцію трансферу енергії, вона здатна перетворювати силу м'язів у рух, при цьому завдяки її біомеханічним особливостям, вона здатна зберігати енергію руху і передавати її через механізм віддачі. Для того щоб активізувати цей ефект, потрібно навчити фасцію якомога швидше пристосовуватися до скорочення м'язу, який вона охоплює.

 

Приклад вправи: динамічні нахили корпусу, які також повинні виконуватися в різних напрямках.

 

3. Фасціальне розслаблення (англ. Fascial Release)

 

Одним із способів розслаблення фасції є Фоам ролінг — методика міофасціальної терапії за допомогою пінного рола або м'ячика із застосуванням власної ваги і сили тиску. Використання фоам ролера дозволяє тиснути на нашу фасцію, стимулюючи в ній нервові рецептори, які впливають на довжину і напруга м'язів у нашому тілі. Виконання вправ на регулярній основі дозволяє подовжити та розслабити гіперактивні, занадто щільні тканини і відновити належну гнучкість і діапазон руху.

Вправа з фоам ролером для литкового м'язу

 

4. Розвиток чутливості тканини (англ. Fluid Refinement)

 

Фасція не лише повністю охоплює наше тіло, формуючи тривимірну мережу, а й є своєрідним 6-м органом почуттів. Оскільки фасція містить величезну кількість рецепторів, вона здатна "інформувати" центральну нервову систему про навколишнє середовище і нашої фізичної реакції на різні подразники. Чим краще фасція натренована, тим швидше і ефективніше вона може передавати інформацію. Розвиток чутливості фасції є важливим компонентом тренувань, так як без цієї функції здатність людського тіла оперативно реагувати і передавати інформацію кардинально сповільнюється.

 

Фасціальні мережу, м'язи та інші функціональні системи тіла не можна сприймати ізольовано. Тому тренування фасції — це частина холістичного підходу до нашого організму. Регулярна і цільова тренування фасції розслабляє і омолоджує м'язи, забезпечує вивільнення напруги і більш високу продуктивність м'язів.

Вернуться к списку публикаций

КОММЕНТАРИИ 0
ДРУГИЕ СТАТЬИ
Здесь еще никто не оставлял комментарии. Вы можете быть первым!
Перед публикацией комментарии проходят модерацию.

Нажимая на кнопку «Отправить» вы принимаете условия Публичной оферты.